ייעוץ משכנתאות בצפון – הבסיס למשכנתא מנצחת

שוק המשכנתאות בישראל הינו ענף משמעותי בכלכלת ישראל והחשוב ביותר למרבית משקי הבית. ענף המשכנתאות נמצא בעלייה ניכרת החל מתחילת המאה ה-21 כתוצאה ממספר סיבות ובהן גידול בכמות האוכלוסייה, עליית מחירי הנדל”ן והתפתחות הגופים והמוצרים הפיננסים. לשם השוואה, בשנת 2003 נטל הציבור כ-15 מיליארד שקלים במשכנתאות ואילו היום עומד על כ-60 מיליארד שקלים מדי שנה.

חשיבותה של המשכנתא גדלה יחד עם התפתחות השוק וההחזר החודשי הממוצע עומד על כ-30% מההכנסות במשקי הבית.

ייעוץ משכנתאות פרטי – מי צריך ומדוע?

תהליך המשכנתא כולל אלמנטים רבים עד לביצועו ובשל גובה ההלוואה ומשך חיי המשכנתא מדובר בהתחייבות פיננסית מורכבת וארוכת טווח אשר דורשת מקצועיות רבה להשגת תוצאות מעולות. כתוצאה מרגולציות, הגבלות שונות וריבוי המסלולים הקיימים, נוצר קושי ממשי ללווים לאמוד את הערך הכספי האמיתי אותו ידרשו לשלם במשך חיי ההלוואה.

בדומה לצמיחתו של ענף ייעוץ המשכנתאות הפרטי בעולם המערבי, עולה גם בישראל מדי שנה הצורך בייעוץ וליווי אובייקטיבי שמטרתו התאמת המשכנתא לצרכיהם האישיים של הלקוחות תוך קבלת מלוא האינפורמציה והתנאים הטובים ביותר עבורם.

בשנה החולפת כ-25% מנוטלי המשכנתאות פנו לשירותי ייעוץ משכנתאות פרטי ונראה שמגמה זו תימשך.

ייעוץ משכנתאות פרטי אל מול בנקאי

בעת נטילת המשכנתא בבנק ניצבים אל מול רוכשי הדירות יועצי המשכנתאות של הבנק, הגוף בו הם עובדים ומחויבים לנהליו ורווחיותו. תפקידם הוא לטפל בכל היבטי הבקשה ולהוציאה לפועל בהתאם להנחיות הבנק ולמסלולים אותם הוא מעוניין לשווק.

הבנקים שונים זה מזה באופי הלקוחות, סוגי ההשקעות והאג’נדה הכלכלית, כך שייעוץ משכנתאות בנקאי מוכוון לבנק בו הוא ניתן ואינו מתחשב באפשרויות המוצעות בבנקים השונים. יתרה מכך זמינותם של יועצי המשכנתאות בבנק אינה תמיד גבוהה בשל שעות הפעילות המוגבלות, העומס המוטל עליהם וצמצום כמות הסניפים כתוצאה ממעבר לבנקאות דיגיטלית.

ייעוץ משכנתאות פרטי נועד לשרת את הלקוח ואת צרכיו בלבד. בהתאם לכך, היועץ מתכלל ומתחשב במרכיבי העסקה השונים כגון רישום מקרקעין, מיסוי, ביטוח ועוד.

תפקידו של יועץ המשכנתאות הפרטי הוא לבנות תמהיל משכנתא שתואם את צרכי הלקוח הנוכחיים והעתידיים תוך התחשבות בשאר ההוצאות הנלוות לתהליך ולמנוע מהלקוח סיכון מיותר שעלול לעלות עשרות ואף מאות אלפי שקלים. תמהיל המשכנתא כולל את המסלולים השונים והשילוב ביניהם, כדאיותו של התמהיל משתנה בהתאם לסוג המסלולים, חלוקתם, טווח השנים, הריביות והיחס בין קרן לריבית בכל מסלול.

בשלב המשא ומתן אל מול הבנקים, משווה היועץ בין הצעות הבנקים על מנת לשפר את תנאי הריבית בכל מסלול בתמהיל ולחסוך תשלומים רבים ללווה. מקצועיות היועץ מחייבת פנייה לבנקים המתאימים לאופי הבקשה והלווה על מנת למנוע בזבוז זמן כתוצאה מחוסר התמקצעות ורלוונטיות הבנק לסוג ההלוואה.

יתרון מובהק נוסף בשימוש בשירותי ייעוץ משכנתאות פרטי הוא בתפעול עסקאות מורכבות, פעמים רבות מתקיימות עסקאות אשר דורשות מספר שעבודים או פתרונות מימון שאינם בהכרח קיימים בבנק. קשריו ושיתופי הפעולה של היועץ עם הגופים השונים עשויה להיות גורם מכריע בהוצאת העסקה לפועל.

התייחסות הבנקים לייעוץ משכנתאות פרטי

מצד אחד ייעוץ המשכנתאות הפרטי פוגע ברווחיות הבנקים. דרישת המסלולים הכדאיים, הצעות מבנקים שונים ומיקוח להטבות עבור הלקוח מקטינות את ההכנסות מריבית ומצמצות את הסיכון ללקוח. מצד שני יועצי המשכנתאות מקלים בצורה משמעותית על עבודת הבנקאים ומספקים לבנק עבודה.

יעילות היועץ ומקצועיותו מאפשרת לבנקאי לשפר את הביצועים והתוצאות של הבנק. השפה המשותפת, הבחינה המקדימה שחוסכת זמן ואיסוף המסמכים הנדרשים מובילים ל”מעבר חלק” של הבקשה ולאישור של יותר עסקאות באותו פרק זמן.

פעמים רבות נשמעו תלונות והתייחסויות על הקשר שבין יועצי המשכנתאות הפרטיים לבנקים ודובר אף על רשימות שחורות של יועצים שאינם מורשים לעבוד מולם אשר קורים לרוב כתוצאה מרשלנות או חוסר אתיות כלפי הבנק או הלקוח. 

בפועל, הבנקים השלימו עם חשיבות הייעוץ הפרטי הן ללקוחות והן לעבודת הבנק וכיום ישנה מגמה גוברת של שילוב היועצים באמצעות הדרכות וכנסים שמטרתם לטייב את עבודת הבנקים ואת רמת השירות ללקוחות.

ייעוץ משכנתאות פרטי – כיצד לבחור מה מתאים לכם?

בראש ובראשונה, חשוב החיבור שלכם לבעל המקצוע שיושב מולכם, אחריותו המקצועית משמעותית וארוכת טווח, שכן מדובר בעסקה הגדולה ביותר לרוב משקי הבית בישראל.

אישור לעבודה מול הבנק – הבנקים אינם מקבלים כל אחד ומחויבים באישור היועץ בדרגים הגבוהים וכן בחתימת ייפוי כוח מצד הלקוח.

ניסיון – בדקו את תיק העבודות והלקוחות שהשתמשו בשירות הייעוץ.

היקפי עבודה – ככל שכוח הקנייה של היועץ או חברת הייעוץ גדול יותר, כך תקבלו תנאים טובים יותר.

שירות ומקצועיות- יועץ משכנתאות פרטי משמש כקצין המבצעים של העסקה, הוא הגורם המתכלל של העסקה ועובד בצמוד לכל בעלי התפקידים האחרים כגון: מתווכים, קבלנים, עורכי דין, שמאים, בנקאים, סוכני ביטוח ועוד. היעזרו במקצועיותם לשאר התחומים הנוגעים לעסקה.

ליווי בכל שלבי העסקה ולאחר קבלת המשכנתא – עסקת משכנתא מורכבת משלבים שונים החל מבניית התוכנית הכלכלית ועד להעמדת הביטחונות הנדרשים לאחר החתימה על המשכנתא, כמו כן נדרש מעקב על המשכנתא לאחר לקיחתה ואף מומלץ למחזר אותה כל מספר שנים ולשפר את תנאי הריבית כמו גם למול שינויים במשק או בצרכי הלקוח. נסו לכלול שירותים נוספים אלו בשירות הליווי.

עבור הלקוח, ישנו הבדל משמעותי בין יועץ משכנתאות פרטי לבין חברת ייעוץ משכנתאות, זאת בשל היקף העבודה מול הבנקים, עבודה מול מספר סניפים שונים מכל בנק ורמת השירות שמאפשרת לבעלי המקצוע השונים לטפל בשלבים השונים של הגשת הבקשה ותפעולה.

לסיכום

תחום ייעוץ המשכנתאות הפרטי נמצא בתנופה ורבים ממשיכים לבחור בשירותים אלו על מנת לחסוך זמן, כסף ובירוקרטיה. הייעוץ הפרטי מאפשר ללקוח להשיג תוצאות מעולות תוך דאגה מוחלטת לצרכי הלקוח הן לטווח הזמן המיידי והעתידי. יחד עם זאת חשוב לבחון בקפידה למי האחריות הניתנת.

אנו ב”מסלולים” מספקים שירותי ליווי וייעוץ מקיפים בשילוב מודל ייחודי, החל משלב תכנון רכישת הנכס ועד למעקב מלא לאורך כל חיי המשכנתא, זאת במטרה לחסוך ללקוחותינו זמן, אנרגיות וכספים יקרים.

לקבלת המשכנתא המתאימה ביותר עבורכם, השאירו פרטים או התקשרו 04-9821114